Odunlu Şömineler ile Ev Dekorasyonunuzda Fark Yaratın

Odunlu Şömineler ile Ev Dekorasyonunuzda Fark Yaratın

Odunlu Şömineler ile Ev Dekorasyonunuzda Fark Yaratın

Günümüzde pek çok evin genellikle salonu odunlu şömineler süslemektedir. Kış aylarında şömine karşısında çay ya da kahve yudumlamak isteyenlerin sayısı ise gün geçtikçe artmaktadır. Özellikle şık bir şöminenin hem kulaklara hem de gözlere sunduğu hazsa son derece keyif vericidir.

Dekoratif şömineler doğru seçildiklerinde, mekânlarda bütünlük katmaktadır. Modern, klasik ya da rüstik ev tasarımlarında odunlu şömineler sıkça yer bulmaktadır. Genellikle dağ, bağ veya bahçeli evlerin dekorasyonunda şömineler olmazsa olmazlardandır. Hatta bazı restoranlarda ve cafélerde de vazgeçilmeyen birer unsurlardır.

Evinize Odunlu Şömine ile Tarz Katın

Evinize farklı bir tarz mı katmak istiyorsunuz? Öyleyse ruhunuza ve gözünüze hitap eden en doğru şömineyi seçmelisiniz. Tabii bu seçimi yaparken de; şömine almadan önce bilinmesi gerekenler hakkında fikir sahibi olmalısınız.

Peki, odunlu şömine kullanırken nelere dikkat etmek gerekir? Şöminelerin temizlikleri ve bakımları nasıl yapılmalıdır? İşte, tüm ayrıntılarıyla odunlu şömineler hakkında bilgiler!

Odunlu Şömine Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Özelikle ev dekorasyonunda odunlu bir şömine kullanılacaksa;

Şömine, dumanının dışa aktarılması için uygun bir bacanın olduğu yere konumlanması gerekmektedir.

Eğer şöminenin konulacağı yerde bir baca bulunmuyorsa, işinin ehli bir ustaya baca yaptırılmalıdır.

Odunlu şömine almadan önce ise odanın iç hacminin yeterli olup olmadığı da kesinlikle hesaplanmalıdır.

Şömine Nasıl Kullanılmalıdır?

Şöminelerle ilgili pek çok kişinin bilmediği en önemli ayrıntı, şöminelerde kesinlikle odunların ıslan yakılmaması gerektiğidir. Genellikle şöminelerde meşe ağacından odun yakılmalıdır ve tabii, bu odunlarında tamamen kuru olması gerekmektedir.

Ayrıca talaştan elde edilen odunlarda şöminede kullanılmaktadır. Odunlu şömineler yakılırken odunlar hiçbir şekilde alkol ve benzeri yanıcı maddelerle de tutuşturulmamalıdır.

Şömine Nasıl Temizlenmelidir?

Bütün eşyalarda olduğu gibi şöminelerde kullanıldıkça kirlenmektedir. Bu nedenle düzenli olarak şöminelerin hem bakımı hem de temizliği yapılmalıdır. Peki, şömine nasıl temizlenmelidir?

  • Şömine temizlemek için sıvı deterjanlı su kullanmak uygundur.
  • Sünger veya yumuşak bir bezle temizlik yapmak doğrudur.
  • Şöminenin haznesi ise belirli aralıklarla ıslak sünger kullanılarak temizlenmelidir.
  • Şömine camları da yine ıslak bir bez yardımıyla tüm kirlerden arındırılmalıdır.

Odunlu şömineler aslında kullanımı ve temizliği oldukça kolay ısıtıcılardır. Bu sebeple de içerisinde şöminelerin yer aldığı dekoratif ve ihtişamlı mekânlar sıkça oluşturulmaktadır. Tabii bu ortamlarda ısınmaksa tam bir ayrıcalıktır.

Mesajınızı Yazın

Your email address will not be published.

Related Posts

3D Katalog
tr_TR

Enter your keyword